Рецептата бях харесала от няколко седмици и очаквах празниците, за да я осъществя. Запасих се с нужните продукти и на 1 януари 2013 следобед запретнах ръкави.
Искам да споделя опита си от направата на медените сладки, а самата рецепта намерих в интернет. Може да я прочетете тук: http://krokotak.com/2011/12/koledni-medenki/
Необходими продукти: (~ 80 броя)
- 200 г мед
- 130 г кафява захар
- 100 г меко масло
- 1 яйце
- 500 г брашно
- 1 ч.л. бакпулвер
- 1 ч.л. букет от подправки канела, джинджифил, индийско орехче
- 1 настъргана кора от портокал (по желание)
- 80 г шоколад за готвене
- 50 г орехи
Начин на приготвяне:
Медът и захарта се разтопяват на слаб котлон, след което сместа се оставя да изстине. Добавя се яйцето и маслото. Разбиваме с миксер. В отделна купа се поставя брашното с бакпулвера и подправките и се разбъркват добре. Изсипва се към другата смес и се разбърква с миксер, а накрая тестото се омесва с ръка. Прибира се в хладилника за 2 часа, за да се стегне. След това се разточва на кора с дебелина 0.5 см и се изрязват меденките с формички за сладки, а може и с чаша.
Харесвам уханието на пресни сладки и често внасям малки добавки към миризмите. В случая с меденките освен канелата, индийското орехче и джинджифила добавих и настъргана кора от 1 портокал, както и шоколадова глазура с орехи.
А сега да преминем към някои практични обяснения и насоки.
Особеното при този вид сладки е втвърдяването на тестото след като отлежи в хладилника. Човек може лесно да се притесни, ако няма опит с подобно тесто, че нещо е объркал в пропорциите, а не е така. Това се дължи на меда и маслото, които стягат сместта при охлаждане. Разточването на кора може да бъде малко предизвикателство. Хареса ми идеята за използването на хартия за печене, върху която да се разточи тестото. Много е удобно, защото се избягва залепването по масата или плота.
Ако искате да спестите малко усилия по изрязването на формички и наново разточване на изрезките, най-лесно е да направите полумесеци с помощта на чаша със заострен ръб.
Друг тънък момент е печенето. Казва се, че се пече на фурна "до порозовяване".
Виждали сме пазарските меденки с приятен кафеникав загар, но не ви съветвам да чакате вашите сладки да покафенеят. Резултатът би бил много твърди и сухи бисквити. Аз изпекох 2 тави и първите ги пекох 10 минути на ~170-180 градуса. Станаха твърдички, макар че бяха съвсем леко започнали да покафеняват. Взех си бележка при втората тава и пекох около 5-7 минути. Колебаех се дали не са сурови, понеже бяха останали по-светли, но добре че ги извадих.
Шоколадовата глазура се приготвя след като меденките са изпечени. Разтопявам на водна баня шоколада за готвене и докато е горещ топвам част от меденката и поръсвам с нарязани или смлени орехови ядки.
Разбрах, че меденките е добре да поотлежат няколко дена в метална кутия преди да се хапнат. Ставали приятно мекички и не така сухи като бисквитки. Е, ние не можахме да ги изчакаме, за да проверим вярно ли е това. Показвам ви последните останали сладки.
Ангелчето е много тъжно че не са останали джинджимеденки :)
ОтговорИзтриванеНяма повод за тъга - догодина пак ще има:-)
ИзтриванеПрекрасни са!
ОтговорИзтриванеИ много празнични!
Добре е, че споделяш своите "затруднения" и "чужд опит".
Райчо, вкусни ли са?
На мен много ми харесаха :-)
Милена, Благодаря ти за насърчението:-)
ИзтриванеИ ти имаш принос за меденките -
полумесеците и металната кутия:-)