четвъртък, 26 септември 2013 г.

Крем супа от цвекло

Супа с приятен цвят на малинов крем е рецептата ми за днес.
Червеното цвекло е много полезно и затова търся нови вкусни възможности за готвене с него. Тази крем супичка е хубава не само на външен вид. Комбинацията с ароматна целина и различни видове зеленчуци (може да експериментирате и с други) е доста сполучлива според мен.
Идеята адаптирах от сайта bg-mamma.


Необходими продукти:
  • 1 глава червено цвекло
  • 3 картофа
  • 2 моркова
  • 1/2 глава целина
  • 1 глава кромид лук
  • 1 ч.ч. прясно мляко
  • 3 с.л. олио или зехтин
  • 1.5 л вода
  • сол и черен пипер на вкус
  • магданоз

Начин на приготвяне:

Зеленчуците се почистват, нарязват на едри парчета и сваряват в подсолена вода с малко олио. Може да използвате тенджера под налягане, за да спестите време. Варенето отнема между 20 и 40 минути според избрания метод. Имайте предвид, че цвеклото се сварява най-бавно. Затова може да го нарежете на по-дребни кубчета.
След като всичко се е сварило добре, се изчаква зеленчуците да поизстинат и тогава се пасират във водата, в която са се варили. Ако ви се стори, че сместа е гъста, добавете още гореща вода. Ако е по-рядка, може да поправите това с прибавянето на лъжица грис и варите още 5-10 минути. Добавя се чаша мляко и супата се оставя да заври отново, след което се маха от котлона.

Сервира се с поръсен магданоз и по желание може да се натроши малко сирене.

Стандартно крем супите се поднасят с крутони (малки препечени кубчета хляб). Това е въпрос на вкус и предпочитание.


сряда, 11 септември 2013 г.

Ръжен хляб със сода

Ето един много бърз и лесен хляб за „спасяване на положението“ в случай, че сте останали без хляб и не можете да си купите от магазина, поради неблагоприятна метеорологична обстановка навън:-)). Този хляб става сполучлив от първи опит, което беше една много приятна изненада за мен, а поводът да реша да го направя наистина има нещо общо с времето днес:-) Вкъщи имах ръжено брашно остатък, затова реших да го използвам иначе може да се направи и с обикновено брашно. (Но факт е, че и с ръжено става сполучлив, а и по-полезен.)

Необходими продукти: (за 1/2 доза)

  • 1/2 ч.ч. ръжено брашно
  • 1/2 ч.ч. бяло брашно
  • 1 ч.ч. кисело мляко
  • 1/2 ч.л. сол
  • 1 ч.л. сода за хляб

1 ч.ч. = 250 ml

Начин на приготвяне:

Брашното се изсипва в купа или тава, където ще омесите хляба. Прави се кладенче в средата и вътре се сипва млякото разбито със содата и малко сол. Обърква се първо с лъжица - да стане една лепкава маса и после с ръка. С добавяне на малко брашно се омесва съвсем набързо една топка - питка. Поставя се в намазана с олио тава, нарязва се с нож леко отгоре и може да се наръси със сусам.

Пече се в предварително загрята на 200 градуса фурна на средно около 30 минути за тази доза. Като е готов хлябът се изважда от фурната, напръсква се със студена вода (това го знам от майка) и се покрива с кърпа да изстине.


Ако имате малко дете, може да се уверите, че хлябът е сполучлив като му отчупите малко и то си го хапне с апетит:-) Все пак имайте едно на ум, че това може просто да е сигнал, че детето ви е изгладняло:-)

Източник на рецептата е Блогът на Йоли.

петък, 6 септември 2013 г.

Шокоберинът (или сурова шоколадова торта)




Името шокоберинът се роди в опит да измисля подходящо заглавие на десерта, с който взех участие в един кулинарен конкурс. То съдържа в себе си основните съставки на този десерт, а именно: шоколад, боровинки и ядки, много ядки:-)
Иначе рецептата е известна под името сурова шоколадова торта.

Е, не мога да се похваля с награда от конкурса (това беше малък удар по егото ми, който няма да ме обезсърчи да пробвам отново:-). А и както съветваме нашия малък син: Какво правим като паднем? - Ставаме:-), то и аз ще продължа напред в кулинарните предизвикателства.

Сладкишът е интересен и може да се каже дори полезен, затова смятам, че си струва да го споделя с повече хора.

Необходими продукти:   (за 8-10 порции)
  • 150 г сурови орехови ядки
  • 230 г сушени смокини (или фурми)
  • 160 г сурово кашу
  • 150 г боровинки
  • 100 г черен шоколад (за готвене с високо съдържание на какао)
  • 1/2 ч.ч. вода (120 мл)
  • 2 с.л. мед
  • 8 с.л. кокосово масло
  • кокосови стърготини за украса

Начин на приготвяне:


Предварително накиснете кашуто в студена вода за поне 2 часа. То ще бъде основа или блат за шокоберинъта.
Основата се приготвя по следния начин:
В блендер се смилат орехите и сушените плодове - смокини или фурми. Трябва да стане много гъста лепнеща смес, която не е съвсем хомогенна. Ако смокините са по-сухи, добавете и 1 с.л. вода.

Шокоберинътът се налива във формички, които може да направите и сами. Ако искате малки самостоятелни порцийки, може да изрежете рингове с височина 4-5 см от пластмасови чаши за чай - аз използвах такива с диаметър 7.5 см , а също друг добър вариант е пластмасова двулитрова бутилка с гладка повърхност, от която да изрежете цилиндрични пръстени. В зависимост от избрания диаметър на ринговете ще получите различен брой шокоберинъти. С тази доза аз направих 5 малки тортички и 2 по-големи(с диаметър 11 см).

Поставяте ринговете върху поднос , поръсвате малко кокосови стърготини на дъното за по-лесно отделяне на шокоберинъта и с лъжица изсипвате малко от сместа за основа. С друга суха лъжица притискате към дъното и така оформяте добре основа с дебелина най-добре около 0.5 см. Прибирате в хладилника и се захващате за крема.

Приготвяне на шоколадовия крем:
Кашуто се отцежда. Следва пасиране с малко вода (100-120 мл) докато стане на паста. Съветват, че това става най-добре с помощта на кухненски робот, но аз използвах заместващ вариант - блендер и после, за да е по фина консистенцията минах сместа и на пасатора. 
На водна баня се разтопява шоколада. Прибавя се разтопеното кокосово масло, което служи за стягане на крема  и 2 с.л. течен мед. Всичко това се обърква добре с пастата от кашу. Кремът излиза приблизително около 500 мл. Съвсем леко подсладен е от меда и кашуто и е доста вкусен.

Формичките (наричани още пръстени или рингове по-горе) с основата се изваждат от хладилника. Поръсват се отгоре сурови боровинки или други горски плодове и се залива с шоколадовия крем. Шокоберинътът трябва да е с дебелина около 2.5-3 см. (Е, може да излезе и по-висок, но това ще е за сметка на броя порции и освен това десертът е доста калоричен, та е добре да се хапва с мярка.:-))
За украса се използват боровинки и кокосови стърготини. След като сте готови, приберете сладкиша в хладилник да отлежи няколко часа. Преди сервиране може да отстраните ринговете с помощта на тънко ножче.





Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...